Łódzkie

Łódzkie

Obraz z kamery online z Polski w województwie łódzkim

Wszystkie kamery łódzkieMazowieckieLubuskie

Kamera online z województwa łódzkiego

Województwo łódzkie położone jest w centralnej części Polski, liczy około dwa i pół miliona mieszkańców, a jego flagę stanowią pionowe żółto-czerwone pasy. Łódzkie dzieli się na 24 powiaty, znajdują się tu 44 miasta, z których największe to Łódź, Piotrków Trybunalski, Pabianice i Tomaszów Mazowiecki. Województwo jest najmniej zalesionym terenem, spośród wszystkich województw leżących na terenie kraju. Mimo niewielkiego zalesienia, odnaleźć tu można malownicze parki krajobrazowe, między innymi Załęczański, Przedborski czy Sulejowski.

Największe z miast województwa, Łódź, nie posiada zbyt wielu zabytków charakterystycznych dla innych dużych miast. Mimo, że prawa miejskie nadane zostały już w 1423, największy rozwój ośrodka nastąpił po roku 1820, po utworzeniu tutaj osady fabrycznej, która zmotywowała przedsiębiorców do budowy zakładów produkcyjnych.

To właśnie dawne fabryki stanowią obecnie główne zabytki i dominujący element łódzkiego krajobrazu. Najważniejsze zabudowania i atrakcje zlokalizowane są na liczącej 4,2 km ul. Piotrkowskiej, będącej najdłuższą ulicą handlową Europy, obecnie pięknie odrestaurowaną i przyciągającą tłumy turystów.

Kamera z łódzkiego

Przykładowy obraz kamery z łódzkiego

Drugie co do wielkości miasto, Piotrków Trybunalski, zachęca takimi zabytkami jak Stare Miasto, na którym zlokalizowane są 142 kamienice, Zamek Królewski, Wielka Synagoga (mieszcząca obecnie Bibliotekę Miejską), Mała Synagoga, Cerkiew Wszystkich Świętych oraz Klasztor bernardynów z barokowym Kościołem. W mieście odnajdziemy też dwa spokojne i malownicze parki. Pierwszy to Park im. Księcia Józefa Poniatowskiego, w którego skład wchodzi ogród botaniczny, drugi to Park Belzacki z licznymi pomnikami przyrody i dwoma stawami, założony został w XIX wieku.

Obraz z kamery pochodzi ze strony smrw.lodz.pl