Opolskie

Opolskie

Widok z kamery online z Polski w województwie opolskim

Wszystkie kamery opolskiePodkarpackieMałopolskie

Kamera online z województwa opolskiego

Opolskie jest najmniejszym województwem w kraju. Zajmuje najmniejszą powierzchnię i jest najmniej zaludnionym regionem w Polsce. Siedzibą władz województwa i największym miastem pod względem liczby mieszkańców jest Opole. Stolica województwa położona jest nad rzeką Odrą. Do jej najważniejszych zabytków należą głównie budowle sakralne, takie jak Bazylika katedralna z XV wieku, Kościół Świętej Trójcy z 1309 roku oraz Kościół Matki Boskiej z X wieku. Niemniej jednak, nie brakuje tutaj także świeckich zabytków, do których zaliczyć możemy Wieżę Piastowską będącą strażnicą wzniesioną około 1300 roku, Zamek Górny, a raczej jego fragment w postaci wieży z XIV w. oraz Ratusz, Starą Synagogę i pozostałości murów obronnych.

Największym miastem Opolskiego, pod względem zajmowanego obszaru, jest Kędzierzyn Koźle. Wśród jego zabytków i atrakcji wyróżnić należy kościół św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej, świątynie św. Mikołaja, a także kościół Matki Boskiej Bolesnej, zespół klasztorny franciszkanów, mury obronne z XIV wieku oraz Twierdzę Koźle.

Warte zwiedzenia jest także niewielkie miasto Nysa, w którym kryje się wspaniały Ratusz, Bastion św. Jadwigi, Pałac i Dwór Biskupi, a także Zespół Jezuicki na Rynku Solnym i zabytkowe forty. Nysa oferuje także aktywny wypoczynek nad jeziorem Nyskim, po którym odbyć można wycieczkę kajakiem, żaglówką lub łodzią. Ponadto na jeziorze organizowane są szkolenia windsurfingowe.

Kamera z opolszczyzny

Przykładowy obraz kamery z opolszczyzny

Opolszczyzna, choć jest najmniejszym województwem w kraju, posiada wiele wspaniałych zabytków. Przy dłuższym pobycie, warto także odwiedzić bajeczny Zamek w Mosznej oraz Zamek w Rogowie Opolskim czy też Zamek w Strzelcach Opolski. Ciekawym obiektem architektonicznym jest także wiszący most w Ozimku oraz Baszta w Krapkowicach.

Obraz z kamery pochodzi ze strony panolive.eu