Świętokrzyskie

Świętokrzyskie

Widok z kamery online z Polski w województwie świętokrzyskim

Wszystkie kamery świętokrzyskieWarmińsko-mazurskieŚląskie

Kamera online z województwa świętokrzyskiego

Województwo świętokrzyskie leży w południowo-wschodniej części Polski. Graniczy z województwami: lubelskim, mazowieckim, łódzkim, a także śląskim, małopolskim i podkarpackim. Największe miasta regionu to Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice i Skarżysko-Kamienna.

Stolicą województwa jest miasto Kielce. Historia osadnictwa w miejscu dzisiejszego miasta sięga aż XI wieku, a największy rozwój spowodowany eksploatacją rud żelaza, miedzi i ołowiu przypada na wiek XVI i XVII. Właśnie w tym mieście powstała pierwsza w Polsce uczelnia techniczna nazwana Szkołą Akademiczno-Górniczą. Do największych atrakcji turystycznych miasta należą: Pałac Biskupów Krakowskich, Bazylika katedralna, Pałacyk Zielińskiego i Rynek.

Jednym z najpopularniejszych i bardzo chętnie odwiedzanych miejsc w Świętokrzyskim jest miasto Sandomierz położone na siedmiu wzgórzach nad rzeką Wisłą. Urokliwe miasteczko posiada wiele wartych zwiedzenia zabytków, wśród nich znajdują się takie perełki jak Bazylika katedralna Narodzenia NMP z XIV wieku oraz zespół klasztorny benedyktynek z XVII w. Ważnym i okazałym zabytkiem Sandomierza jest Zamek królewski wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego oraz Brama Opatowską i oczywiście Stary Rynek.

Kamera z świętokrzyskiego

Przykładowy obraz kamery z świętokrzyskiego

Przez świętokrzyskie przebiega kilkadziesiąt szlaków turystycznych, wśród których odnajdziemy zarówno trasy piesze jak i rowerowe. Główny szlak świętokrzyski Gołoszyce – Kuźniaki liczy 105 km i oznaczony jest kolorem czerwonym, prowadzi on z zachodu na wschód przez Jeleniewski Park Krajobrazowy, Świętokrzyski Park Narodowy, Pasma Masłowskie i Oblęgorskie.

Obraz z kamery pochodzi ze strony sandomierz.pl